Lombikkülföldön logo
lombikkulfoldon.huMeddőségi kezelések külföldi magánkórházakban

Lombikprogrammal kapcsolatos leggyakoribb kérdések

meddo1.webp

A párok körülbelül 15-20 százaléka küzd valamilyen meddőségi problémával, szerencsére orvosi segítséggel jelentős arányban létrejöhet a terhesség. Számos kérdés felmerül a lombikprogram előtt álló párban, ezeket és a válaszokat szedtük egy csokorba.


1. Milyen szabályok érvényesek külföldön?

A művi megtermékenyítés törvényi korlátai és korlátozásai Csehországban: az embrió transzfer napján a nő életkora nem haladhatja meg a 48 évet (+ 364 napot). A művi megtermékenyítésre kizárólag terméketlen pár esetében kerülhet sor, tagjainak különböző neműeknek kell lenniük.
Fontos szabály, hogy a művi megtermékenyítés nem alkalmazható nem kiválasztására. Szlovákiában, a magyarországi rendelkezésekkel ellentétben lehetővé válik, hogy a meddőségi központokban 45 év feletti páciensek is lombik eljárásban vegyenek részt.

2. Mit vigyek magammal az első konzultációra?

Az előző vizsgálatok eredményeit mindenképpen hozza magával, akár partnere vagy ön esett át valamilyen szűrésen, vagy ha valamilyen kezelésben részesül, például endokrinológus, hematológus, diabetológus kezeli, akkor annak is hozza el a szükséges dokumentumait, amennyiben vizsgálták önnél a petevezetékek átjárhatóságát, fontosak lehetnek a beavatkozások eredményei is. Amennyiben szükséges, minden fontos vizsgálatot elvégeznek a meddőségi központban.

3. Milyen szakterületeket érint a meddőségi kivizsgálás?

Minden egy részletes anamnézis felvételével kezdődik, ezáltal számos információt kap a szakorvos a pár mindkét tagjáról, ezután következnek a szükséges és ajánlott szűrések.

  • nőgyógyászat
  • a férfi esetében fontos az andrológia
  • endokrinológia
  • hematológia
  • immunológia
  • radiológia
  • labordiagnosztika

4. Milyen vizsgálatokra számíthatunk?

Egy sor vizsgálat vár a lombikprogramot tervező párokra: nőgyógyászati diagnosztika, endokrinológiai, andrológiai szűrések, immunológiai kivizsgálás, genetikai eljárások. A meddőség komplex probléma, mindkét félt érintheti, így maga az eljárás diagnosztikája is átfogó.

  • A meddőség tényének és okának megállapításához szükséges orvosi vizsgálat,
  • az ivarsejtek adományozását megelőző, a donor egészségi állapotának és genetikai alkalmasságának megállapítását célzó vizsgálatok, 
  • a tárolt ivarsejtek tárolás és felhasználás előtti vizsgálata, 
  • az embrióadományozást megelőző – a recipiensre és az embrióra vonatkozó – vizsgálatok,
  • az ivarszervek reprodukciós funkcióját javító kezelések,
  • a női ivarsejt megtermékenyülését, illetőleg megtermékenyíthetőségét, valamint a megtermékenyített ivarsejt megtapadását, fejlődését elősegítő egyéb módszer.

5. Mikor várható eredmény?

Általában egy héten belül készen vannak a vizsgálati leletek, az orvos az eredmények alapján meghatározza a kezelési tervet és a további eljárást részletesen ismerteti a betegekkel. Szükség esetén további speciális laboratóriumi és egyéb vizsgálatok jöhetnek szóba (laparoszkópia, petevezeték átjárhatósági kontraszt ultrahang, urológiai-andrológiai, immunológiai és genetikai vizsgálatok).

6. 40 év felett is van remény?

Az elmúlt 10 évben háromszorosára nőtt a meddőségi problémák miatt orvoshoz forduló 40 év feletti hölgyek aránya, pedig az életkornak döntő jelentősége van az asszisztált reprodukció során. Egy nőnek 35 évesen a petesejtjeinek genetikailag már csak a fele egészséges, 40 évesen pedig tízből csupán három, 45 év felett már csak elvétve találni egy-egy egészséges petesejtet. A 40-45 évnél idősebb nőknél javasolják a klinikák a mammográfiai kivizsgálást, szükség lehet STD tesztekre, spermiogram kivizsgálási eredményre, és a nőgyógyász javaslatát is kérhetik, hogy lehetséges a terhesség. Szerencsére a korszerű meddőségi eljárások reményt adnak a gyermektelen pároknak, de nem szabad elfelejteni, hogy ezek a módszerek is a meglévő ivarsejtjeikre épülnek. Sok 40 év feletti nő küzd hasonló problémával, köztük nagyon sok híresség is. Ne érezzen dühöt vagy szégyent, nem számít, mások mit gondolnak, nem szabad sosem feladni a célt.

7. Milyen kezelési módszerek javasolhatóak?

A vizsgálati eredmények alapján a legmegfelelőbb, a jelenlegi egészségügyi állapotnak a legjobb kezelést ajánlja fel az orvos, akivel minden kérdést, felmerülő problémát megbeszélhetünk.

A leggyakoribb kezelési módszerek:

  • Petefészkek stimuláció,
  • IUI – méhen belüli megtermékenyítés,
  • IVF – in vitro megtermékenyítés, minimális hormonális stimulációval, adományozott petesejttel,
  • KET – embriótranszfer saját embrióval vagy adományozott embrióval.
  • Asszisztált hatching,

8. Milyen gyógyszert kell szednem a stimuláció alatt?

Szükség lehet anti-ösztrogénekre, amelyeket a menstruációs ciklus 3-ik napjától a 7-ik napjáig kell szedni. Az egész ciklust monitorozni kell ultrahanggal.

9. Kinek ajánlott az IVF?

Az úgynevezett lombikprogramban csak olyan házaspárok kezelhetőek, akiknél a terhesség más módszerekkel nem hozható létre. Ennek megállapításához legalább két egymástól független, a meddőség tényének és okának megállapításához szükséges orvosi vizsgálatokon alapuló szakorvosi szakvélemény szükséges, amely alátámasztja, hogy a fennálló egészségi okok következtében a kapcsolatból természetes úton nagy valószínűséggel egészséges gyermek nem származhat, ilyen lehet:

  • A petevezeték átjárhatóságának problémája merül fel, 
  • a diagnózis endometriózis, 
  • nem megfelelő a petesejt kiszabadulása (ovuláció), 
  • nem volt eredményes az anti-ösztrogén alkalmazása, 
  • a férfi sterilitás jelentős faktora áll fenn, 
  • immunológiai meddőség található valamelyik félnél, 
  • előfordulhat az is, hogy több éve igyekeznek gyermekvállalásra és nem ismert a meddőség oka.

A programba megfelelően kivizsgált házaspárok jelentkezhetnek.

10. Hányszor próbálkozhatunk?

A mesterséges megtermékenyítési ciklusok száma nincs korlátozva. Többszöri sikertelen eljárás esetén van lehetőség alternatív megoldásokra, például adományozott petesejt vagy adományozott spermium segíthet a párnak. A donációs eljárások a törvények értelmében anonim módon történnek.

A petesejt donációs eljárás során a megtermékenyítés az édesapa spermiumával történik, a beültetés és az azt követő hormonpótlás pedig az IVF eljárásoknál szokásos módon zajlik.Fontos szabály, hogy az adományozott spermiumokat nem lehet felhasználni olyan nő megtermékenyítésére, akinek nincs partnere.

share-ico

Megosztás

fb-icoFacebookemail-ico

Másolás vágólapra

Vágólapra másolva!