Lombikkülföldön logo
lombikkulfoldon.huMeddőségi kezelések külföldi magánkórházakban

Spermavizsgálat: a sikeres nemzőképességhez fontos információk!

sperma-vizsgálat.webp

A sperma mennyiségét, állagát, vegyhatását, a spermiumok számát, mozgásuk jellegét és erősségét vagy éppen megtermékenyítő képességét több tényező befolyásolhatja: csökkentheti vagy ronthatja. Nagyon fontos az alapos kivizsgálás, mert sok esetben orvosolható a probléma.

A párkapcsolatok 15-20 százalékában sajnos sikertelen a gyermeknemzés. Mindkét fél esetében alapos vizsgálat történik, hogy kiderüljön, mi áll a háttérben. A férfi termékenységet számos tényező csökkentheti: veleszületett vagy szerzett húgy- és ivarszerveket érintő rendellenességek, rosszindulatú betegségek vagy azok kezelése, húgyúti vagy ondóúti fertőzések, merevedési zavarok, herevisszér-tágulat, valamint hormonzavarok, genetikai rendellenességek vagy immunológiai tényezők. Ebből is látszik, komplex problémáról van szó. Az andrológiai vizsgálat minden érintett szervrendszerre kiterjed, és nagyon fontos a kórelőzmény alapos kikérdezése. Cikkünkben most a sperma vizsgálatáról tudhat meg többet.

Az ejakuláció alkalmával ondó/sperma távozik a szervezetből. A hímivarsejten (spermium) kívül megtalálható benne a mellékhere, az ondóhólyag, a prosztata, a Cowper-mirigyek, valamint a húgycső mirigyeinek váladéka, ezek mellett fehérje-, pigment- és zsírszemcsék, illetve fruktóz is van benne. Az ondó tehát nem csak spermiumokat tartalmaz, ez csak kevesebb mint 5 százaléka. Normális ondómennyiségnek 1,5-6 milliliter folyadék számít. A sperma milliliterenként 20 milliónál több hímivarsejtet tartalmaz, a megtermékenyítéshez pedig elegendő egyetlen spermium, valószínűleg a legjobb minőségű jut el a megtermékenyítés helyéig.

Az ondóvizsgálat lényege

A spermatogram vagy spermiogram egyebek mellett a sperma mennyiségét, állagát, vegyhatását, a spermiumok számát, mozgásuk jellegét és erősségét tanulmányozza.

• A minta leadása előtt javasolt 3-5 nap szexuális megvonás. 
• A mintát közvetlenül a laborvizsgálat előtt steril műanyag vagy üveg gyűjtőedényben (steril vizeletes pohár) kell leadni. 
• A levételtől számított legkésőbb másfél órán belül le kell adni a mintát. 
• A vizsgálat általában 60 perccel a mintaleadás után már megkezdődik, és több órát vesz igénybe. 
• Az ondóvizsgálatot még azelőtt kell elvégezni, hogy bármiféle kezelésre vagy gyógyszerfelírására lenne szükség.

Mit figyelnek?

A spermaparaméterek a sikeres nemzőképességhez nyújtanak fontos információk, a meddőség diagnózisának pontos felállításához azonban további vizsgálatok is szükségesek lehetnek, például további urológiai vagy hormonvizsgálatok. Amennyiben az első spermaanalízis valamilyen eltérést mutat, három hónappal később ismétlés javasolt, a hímivarsejtek teljes fejlődési érése a herékben ugyanis három hónap, és az egyéni spermaképben is ingadozások mutatkozhatnak.

Ondótérfogat

Normális ondómennyiségnek az 1,5-6 milliliter folyadék számít. Amennyiben alacsony az ondómennyiség: az ondóvezeték elzáródása, az ondóhólyag hiánya vagy elzáródása, ejakulációs probléma vagy hormonzavar, de akár a vizsgálat miatti stressz is okozhatja a problémát.

Összes spermiumszám

Az ondómintában található összes spermiumszámát mutatja meg (15 millió/ml vagy 39 millió spermium/ejakulátum számít elfogadható számnak). Amennyiben ennél alacsonyabb a spermaszám: oligozoospermia, ami csökkent termékenyítő képességre utal, ha az ondóban nem találnak spermiumot, akkor azoospermia.

Az alacsony spermaszám számos problémára utalhat: fertőzés vagy olyan krónikus, kezeletlen betegségek, mint a cukorbetegség, lisztérzékenység. Emellett okozhatja herevisszér-tágulat, ejakulációs probléma, mint a retrográd ejakuláció, az ondóvezeték problémája, hormonzavar. Nagyon alacsony spermaszámot okozhatnak bizonyos gyógyszerek is, meglévő betegség, illetve a nem megfelelő életmód (dohányzás, alkoholfogyasztás).

Spermiumkoncentráció

A spermaszám normál esetben 1 milliliter ejakulátumot tekintve 20-100 millió közötti. Az alacsony spermaszám vagy a túlzott mennyiségű ejakulátum alacsony spermakoncentrációt takar.

A spermiumok mozgékonysága

Ez a paraméter a mozgó spermiumok arányát mutatja meg. A megtermékenyítéshez elengedhetetlen, hogy a spermiumok el tudjanak jutni a női ivarszervekhez, ennek sebessége átlagosan 5 mm/sec.

A spermiumok 50-60 százaléka normális mozgásra képes, a teljes motilitás (mozgékonyság) minimum 40 százalék. Amennyiben 50 százaléknál kevesebb mozgó spermium található az ejakulátumban: táplálkozási hiányosságok, bizonyos gyógyszerek alkalmazása, káros egészségi szokások, így a dohányzás állhat a háttérben. A kóros motilitás hátterében spermium-ellenes antitestek vagy fertőzés állhat.

A spermiumok életképessége

Az ondómintában lévő spermiumok közül hány százalék életképes, legalább 58 százalékának élőnek kell lennie.

Necrozoospermia: az ondómintában található összes spermium életképtelen. A probléma az alacsony spermaszámért felelős okokkal függ össze, illetve a nem termékenységbarát síkosítók és az óvszerhasználat is pusztíthatja a spermiumokat.

Spermium morfológia

Azt deríti ki, hogy a spermiumok hány százalékának normális az alakja, a spermium fejének és farkának alakját, méretét és arányait értékelik. Legalább a spermiumok 4 százalékának kell szabályos alakúnak lennie.

Az ondó állaga

A viszkozitás azt mutatja meg, hogy a minta mennyire sűrű vagy folyékony állagú. A magas érték ronthatja a spermiumok mozgékonyságát, problémás lehet a spermiumok eljutása a petesejtig.

Elfolyósodási idő

Ejakulációkor az ondó sűrű és zselatinos állagú, ami segíti a méhnyakhoz tapadást, az ondó azonban végül elfolyósodik, hogy a spermiumok könnyebben tudjanak mozogni. A vizsgálat azt kutatja, hogy a sperma mennyi idő múlva lesz folyékony, az ondónak a magömlést követő 20-30 percben folyékonnyá kell válnia. A késleltetett elfolyósodás a prosztata, az ondóhólyag vagy a Cowper-mirigyek problémájára utalhat.

Sperma pH-értéke

Az ondóhólyag által termelt folyadéknak lúgosabbnak, míg a prosztata által termeltnek savasabbnak kell lennie. Ezek kombinációja kiegyenlíti egymást az ondóban.

Az ondó pH-értékének 7.2-nek vagy e felettinek kell lennie.

• Lehet savas (alacsony pH-értékű) 
• és lúgos (magas pH-értékű)

Általában az alacsony pH-értékhez olyan kóros értékek is társulnak, mint az alacsony spermaszám vagy ondómennyiség. Mindez az ondóvezeték elzáródására utalhat. A túl savas ondó megöli a spermiumokat és akadályozza a megtermékenyítést.

Egyéb összetevők

Az ondóban vannak szénhidrátok, amelyek fontos tápanyagok. A fruktóz-tartalom a prosztata állapotára utalhat.

A spermamintában nyomokban találhatók fehérvérsejtek, a túl magas koncentráció fertőzésre utaló jel. A fehérvérsejt szám 1 millió/ml alatti, ha normális.

Összefoglaló:

Sperma térfogata: minimum 1,5 ml
Spermium koncentráció: minimum 15 millió/ml
Teljes spermiumszám: minimum 39 millió/minta
Mozgékonysági mutató: minimum 40% mozgó
Morfológiai mutató: minimum 14% normális

Spermadonor

A spermium származása szerint az inszeminációnak két fajtája létezik:

Homológ inszemináció (AIH):

A pár férfi tagjának hímivarsejtjeit fecskendezik a méhbe. Amennyiben a férj vagy élettárs ondója tartalmaz hímivarsejteteket, akkor az inszeminációt kizárólag a tőlük származó ondóval végezik el.

Donor inszemináció (AID):

Amennyiben a férfi spermája nem megfelelő minőségű a fogantatáshoz, ondója hímivarsejtet nem tartalmaz, és életképes spermium valószínűleg a hereszövetben sincs, vagy a nő egyedülálló szülőként szeretne teherbe esni, lehetőség van idegen, spermadonor által adományozott spermium használatával is elvégezni az inszeminációt.

Ha a partner a beavatkozás tervezett idején nincs elérhető közelségben vagy speciális okok miatt korábban tároltatott saját hímivarsejtet, a lefagyasztott majd kiolvasztott spermium is felhasználható, nem csak a beavatkozás napján nyert minta.

Milyen esetekben alkalmazható?

• kis fokban csökkent spermiumszám vagy a spermiumok nem megfelelő mozgékonysága
• pszichés vagy szervi eredetű ejakulációs képtelenség
• a pár szexuális kapcsolatának indokolt hiánya (pl. testi fogyatékosság)

Ha az inszeminációt megfelelő javallattal és jól kiválasztott időpontban végzik, úgy a sikerességi arány egy beavatkozásra számítva 15-20 százalék.
 

share-ico

Megosztás

fb-icoFacebookemail-ico

Másolás vágólapra

Vágólapra másolva!