Lombikkülföldön logo
lombikkulfoldon.huMeddőségi kezelések külföldi magánkórházakban

Meddőség okai: számos betegség, rendellenesség állhat a háttérben!

meddőség-okai.webp

A meddőség okaként számos betegség, rendellenesség, sőt, lelki probléma és a nem megfelelő életmód is felhozható. Megkülönböztetünk női és férfi meddőséget, illetve előfordulhat, hogy egyik fél sem hibáztatható a sikertelen gyermekvállalásért.

Csodálatos fordulópont a gyermekvállalás egy család életében, megváltoznak a fontossági sorrendek, az anya és az apa is egy sor lelki átalakuláson megy keresztül, azonban nem várt esemény is keresztbe húzhatja a terveket. A meddőség – amikor minimum egy év elteltével rendszeres szexuális élet mellett, védekezés nélkül sem következik be a teherbeesés – érzékenyen érintik a leendő szülőket, a nőt és a férfit egyaránt.

A párok körülbelül 15-20 százaléka meddő, amennyiben a teherbeesés korábban sem jött létre, akkor elsődleges, ha korábbi terhesség vagy szülés után huzamosabb ideig, a pár szándéka ellenére sem következik be a újabb gyermekáldás, akkor másodlagos meddőségről beszélünk. Sajátos forma, amikor bekövetkezik ugyan a fogamzás, azonban a terhesség idő előtt megszakad.

Az esetek 40 százalékában női, 40-50 százalékában férfi, 10-20 százalékában pedig közös okok állnak a háttérben. A meddő házasság kialakulásában a pár bizonyos adottságai, betegségei, rendellenességei, szervi vagy szervezeti elváltozásai külön-külön vagy együttesen szerepelhetnek. Éppen ezért nagyon fontos mindkét pár alapos kivizsgálása, figyelembe véve az összes feltárható okot: a nő és a férfi fennálló betegségeit, a fogamzás útjában álló kóros folyamatokat, valamint a férfi fogamzóképességét. Előfordulhat, hogy az egész szervezetet vagy esetleg a nemzőszerveket érinti a probléma, éppen ezért komplex orvosi segítségre lehet szükség, igénybe véve egyebek mellett endokrinológiai, urológiai, andrológiai, nőgyógyászati diagnosztikát is.

Nőknél: PCOS, endometriosis, IR

A peteérés zavara a meddőség leggyakoribb hormonális oka, gyakran találkozunk polycystás ovarium syndroma (PCOS) esetén, illetve túlsúlyos betegeknél: jellemzői a rendszertelen menstruáció, a petefészkek polycystás megjelenése, gyulladt aknék a bőrön, eltérő hormoneredmények, emelkedett férfi nemi hormon szintek, ezért előfordulhat fokozott szőrösödés. Ezekből is jól látható, hogy komplex kórkép, nem csupán nőgyógyászati problémákat (menstruációs zavarok, meddőség, stb.) érint, hanem az egész hormonháztartást befolyásolja.

A PCOS meglétekor a szövődmények megelőzése (cukorbetegség, metabolikus szindróma) központi jelentőségűek.

Amennyiben felmerül a PCOS gyanúja, vérvizsgálatra és ultrahang vizsgálatra lesz szükség, ezek mellett számos diagnosztika is szóba jöhet. Kezelésénél gyógyszeres terápia, esetleg műtéti beavatkozás indokolt.

A kismedencei endometriosis egyre több nőt érint hazánkban. A méhnyálkahártya szövet (endometrium) a méh üregén kívül helyezkedik el, növekedésnek indul, befolyásolva a petefészkek, a méh és a petevezetők működését.

A betegség tünetei egyértelműen nem utalnak arra, hogy endometriosis a probléma, a figyelmeztető jelek azonban árulkodóak:

• Fájdalmas menstruáció

• Ismeretlen eredetű kismedencei fájdalom

• Fokozott vérzés

• Nehezített teherbeesés, fájdalmas együttlét

Kialakulásának pontos hátterét jelenleg nem ismerik az orvosok, feltehetően a hormontermelésben bekövetkezett változásokban kereshetjük az okokat. Szerzett betegségek, az immunrendszer állapota, korábbi fertőzések, illetve a genetika szintén szerepet játszhat az endometriosis létrejöttében. Általában laparoszkópiával igazolják a betegséget, terápiás lehetőség a hormonális gyógyszeres kezelés, életmódváltás, illetve szükség szerint eltávolítják a megbetegedett szöveteket.

IR – a cukorbetegség előszobája.

 Inzulinrezisztencia esetében a sejtek ellenállóvá válnak az inzulinnal szemben, ezért több inzulinhormon termelődik a hasnyálmirigyben, a túl sok hormon hatására pedig egyre nagyobb zsírréteg halmozódik fel a szervezetben. A már említett PCOS gyakran társul inzulinrezisztenciával.

Tünetei a rossz közérzet, fáradékonyság, fokozott szőrnövekedés, különféle bőrproblémák. A kezeletlen IR akár magas vérnyomáshoz vagy 2-es típusú cukorbetegséghez is vezethet, és ott található a listán sajnos a meddőség is, és nem csupán a nők esetében.

Egy rutin laborvizsgálat árulkodó lehet, ennek keretében megnézik a vér inzulinszintjét, hogy kiderüljenek a hormonproblémák, illetve fény derüljön az IR-re. A kezelés célja, hogy megszűnjenek a tünetek, csökkenjen a vércukorszint és az inzulinszint, ezáltal pedig kivédhető legyen a 2-es típusú cukorbetegség létrejötte. Elsődleges terápia az életmódváltás személyre szabott szénhidrát diétával.

A cukorbetegség a nőknél (a peteérést gátolhatja) és a férfiaknál (károsíthatják a sperma minőségét, merevedési zavar jöhet létre) egyaránt okozhat meddőséget. A diabétesz gyakran megelőzhető egészséges életmóddal, a dohányzás, az egészségtelen táplálkozási szokások elhagyásával, rendszeres testmozgással.

Bővebben olvashat a témában a Női meddőség okai cikkünkben!

Férfiaknál: szintén sokrétű okok

A férfiaknál a közösülési képesség, a megfelelő mennyiségű és minőségű ondó, annak akadálymentes ürülése, illetve az ivarcsatorna fertőzésmentessége az alapfeltétele a nemzőképességnek.

Előfordulhat veleszületett rendellenesség, hormonális probléma, vagy fertőzés. Egyes kémiai és fizikai hatások (túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás, kemoterápiás szerek) is okozhatják a spermaképződés csökkenését vagy a spermák fokozott pusztulását.
Például daganat, gyulladás következtében felborulhat a hormonegyensúly. Amikor a tesztoszteron hormon szintje lecsökken, férfi klimax alakul ki. 
A kromoszómákban a szerkezeti- vagy számbeli eltérés szintén befolyásolhatja a nemzőképességet.

Bővebben olvashat a témában a Férfi meddőség okai cikkünkben!

Mindkét nemre jellemző lehet

Különböző genetikai betegségek, a már említett cukorbetegség, pajzsmirigy-, vagy mellékvese-betegségek, illetve a túlzott alkoholfogyasztás vagy dohányzás is meddőséget okozhat. A kemoterápia mind a nőknél, mind pedig a férfiaknál károsíthatja a szaporodást és a termékenységet.

Ezekre is gondolhatunk

Bizonyos gyógyszerek alkalmazása, illetve bizonyos daganatok (női húgyivarszervi daganatok) is meddőséget okozhatnak.

Amikor szervi eltérés nem mutatható ki, és a kívánt terhesség mégsem jön létre, gondolnunk kell lelki problémákra, a stresszes életmód, a létbizonytalanság sok mindenre hatással van, így a szexuális életre és a családtervezésre is, a kezelés ilyenkor elsősorban pszichoterápián alapul.
 

share-ico

Megosztás

fb-icoFacebookemail-ico

Másolás vágólapra

Vágólapra másolva!