Lombikkülföldön logo
lombikkulfoldon.huMeddőségi kezelések külföldi magánkórházakban

Ajánlott vitaminok és tápanyagok, amelyek segítik a lombikprogramot

mit-egyen-lombik.webp

Számos kutatás igazolta már, hogy a vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek pótlása fontos szerepet játszik a termékenység támogatásában, csökkenti a terhességi és szülési szövődmények kockázatát. 

Nagyon fontos az egészséges táplálkozás a megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagok bevitelével. Kiderült, hogy az úgynevezett holland étrendi ajánlások, illetve a közismert mediterrán étrend alkalmazása összefüggésben áll a lombikbébi-kezelés (IVF) utáni teherbeesés sikerességével. A holland étrend igen gazdag teljes kiőrlésű gabonákban, egyszeresen vagy többszörösen telítetlen olajokban, zöldségekben és gyümölcsökben, valamint halakban. A mediterrán étrend alapja a növényi olajok, halak, gyümölcsök és zöldségek, valamint a teljes kiőrlésű gabonák. 

Meddőség és a D-vitamin

Kutatások bizonyítják, hogy a D-vitamin meddőség kezelésében igen fontos szerepet tölt be, sajnos kimutatható a meddő nőkben a D-vitamin hiánya. A lombik program során a szóban forgó vitamin segít az embrió megtapadásában és fejlődésében, illetve az AMH termelődésének fokozásában. 

Felnőttek számára napi 2000NE D-vitamin alkalmazása javasolt, ez a mennyiség bizonyos esetekben magasabb is lehet. Az egyénre szabott napi mennyiség megállapítását vérvizsgálat alapján lehet megismerni. 

Fontos vitaminok lombikprogram esetén 

  • Fontos a C- és E-vitamin bevitele az immunrendszer megfelelő működéséért. Ráadásul a C-vitamin elengedhetetlen a szövetek helyreállításához, sok anyagcsere-folyamathoz. 
  • A kalciumnak a szív, az izom és az idegrendszer fejlődésében, valamint a véralvadásban és az enzimek tevékenységében van szerepe.
  • A Q10 koenzim létfontosságú szerepet játszik a sejtek, így a petesejtek energiatermelésében. Emellett védi a sejteket a szabad gyökök által okozott oxidatív stresszel szemben. 
  • A B-vitamin család is jótékony hatással van az anyuka egészségére és a magzat fejlődésére. A folát és a folsav a B9-vitamin egy-egy formája, segíti a magzatfejlődési rendellenességek megelőzését, sőt, a folátnak fontos szerepe van a rendszeres ovulációban, a sikeres fogantatásban. Az inozitolnak 9 különböző formáját ismerjük, a mio-inozitol hasznos lehet PCOS-ben szenvedő nőknek, csökkenti az inzulinszintet és az inzulinrezisztenciát, valamint az androgén hormonok szintjét, támogatja a rendszeres menstruációs ciklust, az ovulációt és a termékenységet. A vérképzésben alapvető fontosságú a B12-vitamin, a folsavval együtt segít megelőzni a velőcső záródási rendellenességek előfordulását.

A vas fontos szerepe

Összefüggést mutattak ki a vashiány és az ovulációs zavarok miatti meddőség között, ezért több növényi vasforrás ajánlott (spenót, kelkáposzta, bab és borsó, hüvelyesek, szardínia, aszalt szilva, tökmag). 

Az alfa-liponsav (ALA) részt vesz a sejtek energiatermelésében és a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelmében. Egy 2017-es klinikai vizsgálatban 37 év feletti, meddő, lombikbébi-kezelésen résztvevő nőknek 60-90 napon át adtak napi két alkalommal 200 mg liponsavat, és megfigyelték, hogy növekedett az érett petesejtek és a jó minőségű embriók száma.

A gyermekkori értelmi fejlődési zavarok megelőzhetőek megfelelő mennyiségű jódpótlással, de sajnos a kismamák harmadának jódhiánya van. Figyeljünk a napi sóbevitelre, szükség van rá, de mértékkel. 

Az omega-3 zsírsavak nélkülözhetetlenek a magzat optimális fejlődéséhez, növekedéséhez is. 

Mit tartalmaznak a komplex vitaminok?

Összetételük változó, úgyhogy érdemes kikérni az orvos tanácsát, hogy ne legyen benne olyan összetevő, amire nincs szüksége a leendő anyukának. 

A-vitamin

C-vitamin

B-vitaminok

E-vitamin

D-vitamin

Folsav

Foszfor

Kalcium

Magnézium

Vas

Cink

Jód

Szelén

share-ico

Megosztás

fb-icoFacebookemail-ico

Másolás vágólapra

Vágólapra másolva!